Svrbenie penisu

Zúžená predkožka

Zúžená predkožka je stav, kedy sa nedá vôbec koža stiahnuť cez žaluď, alebo len čiastočne. Výsledkom tohto stavu sú bolesti pri stoporení penisu, nemožnosť dodržiavať hygienu predkožky, zápach penisu, nemožnosť súložiť, problémy pri súloži, estetický defekt rušivý pri sexe a v partnerskom živote, opakované pukliny kože penisu po stoporení až nemožnosť sa vymočiť v prípade pokročilých stádií. Fimóza je aj rizikovým faktorom vo vzťahu k rakovine penisu. U detí môže byť zúžená predkožka aj zábranou normálneho vývoja penisu a zápalov močových ciest a obličiek.

Zápal predkožky

Zápal predkožky môže byť akútny (krátkotrvajúci) alebo chronický (dlhodobý). Príčinou akútneho zápalu predkožky bývajú najčastejšie nedostatočná hygiena, nechránený pohlavný styk, alebo cukrovka. V prípade, že zápal dlhodobo pretrváva, alebo sa opakuje môže sa vyvinúť chronický zápal predkožky, pri ktorom dochádza k zjazveniu predkožky aj k jej zhrubnutiu. Drobné jazvy a ragády predkožky sa časom retrahujú a vzniká zúženie predkožky, čiže fimóza.

Čašté sú zápaly predkožky u chlapcov, ktorý majú zúženú predkožku alebo fimózu.

Balanitída (balanopostitida, balanitis)

Balanitída je kvasinková infekcia alebo bakteriálna infekcia ktorá sa tvorí na žaludi penisu a je vyvolaná najčastejšie kvasinkou Candida albicans, v prípade kvasinkovej balanitídy, alebo rôznymi baktériami v prípade bakteriálnej balanitídy.

Aké sú príčniny vzniku balanitídy ?

 • Pohlavný styk – pri pohlavnom styku môže dôjsť k prenosu kvasiniek alebo baktérií na muža. Muž sa stáva nosičom, u ktorého sa nemusia prejaviť príznaky mykózy avšak nakazí svoju sexuálnu partnerku.
 • Hygiena – nízky hygienický štandard
 • Strava – z hľadiska stravy sa mykóza zväčša vyskytuje u mužov, ktorý majú nadmerný príjem cukrov v strave, alebo u diabetikov.

Aké sú príznaky vzniku balanitídy ?

 • zvýšenie teploty
 • opuch, bolesť a začervenanie žaluďa – balanopostitída
 • problémy s močením
 • rozšírenie začervenania na celý žaluď
 • svrbenie a pálenie žaluďa – balanitída
 • hnisavý sekrét

Ak sa balanitída nelieči včas, môže dôjsť k tvorbe jaziev na predkožke penisu , k vzniku ragád a následnému zúženiu predkožky. Balanitída vzniká taktiež pri fimóze, kedy muž nie je schopný si pretiahnuť predkožku cez žaluď a umývať si predkožkový vak a žaluď. 

Pri liečbe chronickej balanitídy sa odporúča vykonať obriezka – kedy je odstránená predkožka. U mužov ktorí podstúpili obriezku sa balanitída nevyskytuje.

Genitálne bradavice

Genitálne bradavice sú spôsobené vírusom známym ako ľudský papilomavírus (HPV). Tento vírus a ľahko prenáša z jednej osoby na druhú pohlavným stykom.

Bradavice môžu byť externé alebo interné. U žien sa bradavice môžu vyskytovať na alebo vo vagíne, vulve, krčku maternice alebo okolo konečníka. U mužov sa bradavice nachádzajú na alebo okolo penisu, mieška a močovej trubice, a v okolí konečníka. Vírusom sa môžete nakaziť ak máte vaginálny alebo análny sex, alebo ak zdieľate sexuálne hračky. Po orálnom sexe je možný vznik bradavíc na ústach alebo na perách, aj keď je to neobvyklé. Po kontakte s vírusom môže trvať dva týždne až niekoľko mesiacov, kým sa objavia bradavice. Ak máte viditeľné bradavice, môžete si všimnúť malé alebo aj väčšie výrastky, hrbolčeky, guličky alebo karfiolovité výrastky, ktoré sa objavia kdekoľvek v genitálnej alebo análnej oblasti.

Ako je možné odstrániť genitálne bradavice?

Ak sa u vás prejavili príznaky genitálnych bradavíc je potrebné navštíviť lekára. Ak lekár potvrdí diagnózu je niekoľko možných spôsobov liečby.

1. Použitie krémov alebo roztokov – tie sa aplikujú priamo na bradavice, krémy tohto typu sú na lekársky predpis.

2. Chirurgické odstránenie genitálnych bradavíc – na odstránenie bradavíc je možné využiť rôzne prístupy, napríklad odstránenie pomocou tekutého dusíka, zmrazením alebo vypálením pomocou elektrického prúdu, tieto metódy však nie sú vždy účinné. Spomenuté metódy sú bolestivé a považujú za zastaralé. Na našej klinike odporúčame najmodernejšiu a najúčinnejšiu metódu a tou je laserové odstránenie genitálnych bradavíc.

Objednajte sa na konzultáciu

PRACOVISKO Bratislava

PRACOVISKO piešťany

Kontaktujte nás

  Po vypísaní formuláru Vás bude kontaktovať naša recepcia.

  *Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA. Ochrana súkromia a zmluvné podmienky