Ako prebieha obriezka? Priebeh obriezky krok po kroku

Autor článku
MUDr. Milan Gajdoš, MPH
Ktorý vykonal viac ako 5000 zákrokov

Obriezka (odborne nazývaná tiež cirkumcízia) je veľmi často vykonávaný chirurgický zákrok, v priebehu ktorého dochádza k odstráneniu predkožky pokrývajúcej žaluď. Hoci mnohým naháňa skutočný a nefalšovaný strach, obriezka u dospelého muža je bežným zákrokom.

Obriezka pomáha riešiť fyziologické problémy i zdravotné komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť počas života. V prípade fyziologických problémov je lepšie ak sa pristupuje k obriezke u chlapca v skorom veku, nie je však problémom pristúpiť k obriezke v dospelosti. Výhody obriezky sú dnes jasne preukázané. 

Ako prebieha obriezka? Priebeh obriezky krok za krokom Starostlivosť po obriezke Kde mi vykonajú obriezku ?

Aj napriek množstvu obáv pomáha obriezka u muža odstrániť nemalé percento komplikácií, ako sú napríklad: 

Genitálne bradavice – ochorenie, ktoré je spôsobené HPV vírusom

Zúžená predkožka u dospelého muža – nemožnosť pretiahnuť predkožku cez žaluď

Predčasná ejakulácia – problémy s predčasnou ejakuláciou trápia v dnešnej dobe vysoké percento mužov, pričom príčina má väčšinou psychologický pôvod

Balanitída – zápalové ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalu penisu a vytvoreniu následného bolestivého opuchu, je spojená s opuchom vnútorného listu predkožky, spôsobené vírusmi, baktériami alebo kvasinkami .

Ako prebieha obriezka? Priebeh obriezky krok za krokom 

  1. Veľa mužov nepochybuje o výhodách obriezky, napriek tomu ju majú strach podstúpiť. Strach z neznámeho takmer vždy vyplýva z akútneho nedostatku informácií, ktoré v danej problematike máme. Obriezka pre nás dnes už nie je veľkou neznámou a nemáme problém o nej hovoriť a zistiť všetky potrebné informácie.  
  2. Na začiatku každý pacient podstúpi bežné predoperačné vyšetrenia, ktoré sú nevyhnutné pred samotným zákrokom. Deň pred vyšetrením je potrebné úplne sa vyhnúť konzumácii alkoholických nápojov a svoje stravovanie udržať v hraniciach, na ktoré vás samozrejme upozorní váš urológ. 
  3. Samotný zákrok je možné absolvovať v narkóze alebo lokálnej anestézii. Zákrok je bezbolestný.  Narkóza predstavuje väčšiu záťaž pre organizmus a vo väčšine prípadov je spájaná s vedľajšími príznakmi, ako je nevoľnosť. V deň zákroku rozhodne nie je možné šoférovať. Lokálna anestézia je na druhej strane vhodnejšia alternatíva najmä z hľadiska záťaže pre organizmus, ktorá je rozhodne menšia ako pri narkóze. Pri lokálnej anestézii dochádza k injekčnej aplikácii anestézie priamo do penisu. 
  4. Obriezka trvá približne 20 až 30 minút a v jej priebehu je skalpelom alebo špeciálnymi nožnicami odstránená predkožka v rozsahu, ktorý určí lekár. Následne je rana zošitá niekoľkými stehmi a pacient môže po krátkom oddychu opustiť kliniku. 
  5. Hneď po vykonaní obriezky je pacientovi samozrejme popísaná starostlivosť, ktorú je potrebné dodržiavať, aby nedochádzalo ku komplikáciám a zhoršeniu zdravotného stavu. 

Starostlivosť po obriezke

Hojenie rany vzniknutej po zákroku je čisto individuálny proces. Hneď na druhý deň po obriezke je odporúčané osprchovať sa ráno a následne vymeniť pôvodný obväz za čistý.

Vo väčšine prípadov trvá hojenie 7 až 14 dní a počas tohto obdobia je dôležité vyhnúť sa sexuálnej aktivite, nadmernému tlaku či ťahu v oblasti rany. Rovnako nie je vhodné dlhé kúpanie. Bežné rýchle sprchovanie v tejto oblasti nepredstavuje žiadny problém.

Odporúčané tiež je pravidelné čistenie rany a neustále udržiavanie čistého obväzu. V prípade, že pacient vykonáva fyzicky náročnú prácu, je vhodné klásť počas obdobia hojenia oddych na prvé miesto. 

Kde mi vykonajú obriezku ?

Ak by sa vyskytli akékoľvek komplikácie, je okamžite potrebné vyhľadať lekára. Pri podstúpení obriezky nie je nutné mať strach. Venujte však dostatočnú pozornosť výberu skúseného lekára, ktorý dokáže poskytnúť pacientovi odpovede na všetky otázky a odviesť svoju prácu profesionálne. V prípade akýchkoľvek otázok sa neváhajte obrátiť na MUDr. Gajdoša, ktorý má na svojom konte množstvo úspešne odvedených zákrokov. 

Obriezka (cirkumcizia) - muza/chlapca Obriezka

Obriezka je chirurgické odstránenie predkožky penisu zo zdravotných, estetických alebo náboženských dôvodov. Cirkumcízia je jednou z najčastejšie vykonávanýc…

Obriezka chlapcov Obriezka chlapcov v celkovej anestézii

Prečo sa robí obriezka chlapcov v celkovej anestézii? Obriezka chlapcov sa v celkovej anestézii vykonáva z rôznych dôvodov. Najčastejšie je to p…