Charakteristika

Karunkula uretry / caruncula urethrae /  je nezhubný cievny  útvar v oblasti vonkajšieho vyústenia močovej rúry . Obvykle má červenú alebo červeno-modrú farbu a býva veľkosti  hrachu, nezriedka býva aj väčšia. Obvykle zvykne krvácať, čo nezriedka privedie ženu ku gynekológovi alebo urológovi na vyšetrenie. Častým príznakom karunkuly je aj pálenie pri močení, lokalizované najmä na oblasť vyústenia močovej rúry. Ženu môže znepokojovať, ak si nahmatá neestetický guľovitý útvar na vyústení močovej trubice. Carunkula môže imitovať zhubný nádor. Vyskytuje se najčastejšie po menopauze a lieči sa excíziou / chirurgickým vyrezaním / alebo laserovou abláciou. Laserová ablácia je rýchlejšia a obvykle nebolestivá. Laserová ablácia je vhodná pri menších karunkulách, pri väčších je vhodnejšia chirurgická elektroresekcia.

Otázky a odpovede

Karunkula močovej rúry

Ženy.

Deti a mužov .

7 dní pred laserovou abláciou karunkuly močovej rúry je potrebné vysadiť lieky upravujúce zrážanlivosť krvi / lieky na "riedenie krvi " /. Bezprostredne pred zákrokom je potrebné v domácom prostredí vykonať očistu genitálu a prípadne si oholiť ochlpenie v okolí genitálu. Je dobré si priniesť menštruačnú vložku,  nakoľko po zákroku je možné drobné krvácanie, obvykle menšej intenzity ako menštruačné.

Po zákroku je potrebná aspoň 7 dňová sexuálna abstinencia. Po každom močení je vhodné si jemne osprchovať genitál a následne natrieť vyústenie močovej rúry Framykoin masťou.

Laserové odstránenie karunkuly močovej rúry skúsenosti / recenzie