Vazektómia skúsenosti

Charakteristika

Čo je to vazektómia?

Vazektómia ( mužská sterilizácia)  je antikoncepčná metóda pre mužov trvalého charakteru. Ide o zabránenie plodnosti muža bez odstránenia alebo iného zásahu do jeho pohlavných žliaz, pri ktorom nepríde k zastaveniu produkcie spermií, ale len k prerušeniu semenodov, cez ktoré sa spermie dostanú do ejakulátu.

Vazektómia - skúsenosti mužov ktorí podstúpili vazektómiu

"Už to budú 2 mesiace čo som podstúpil vazektómiu a som veľmi spokojný. Pred operáciou som bol poučený o priebehu vazektómie, podpísal potrebné papiere a o mesiac som absolvoval procedúru. Mal som úprimne zmiešané pocity ale nakoniec všetko prebehlo bez problémov a hlavne profesionálne. Samostatná procedúra trvala asi 15 minút. Keď anestézia prestala účinkovať pociťoval som mierne bolesti avšak užil som lieky ktoré mi doktor predpísal a bolesti ustúpili. Ranu som mal zašitú pár stehmi ktoré sa vstrebali asi po 2 týždňoch. Po rane mi ostali malé jazvy ale pomaly miznú, všetko funguje tak ako má takže ak premýšľate nad vazektómiou určite choďte nič to nie je :)."
Stanislav R.
„Vazektómiu som absolvoval asi rok dozadu. Zákrok bol celkom bezbolestný a bezproblémový. Ostali mi len malé jazvy, ktoré sú ale takmer nepozorovateľné. Nijako mi to nezasiahlo do života - do práce som chodil normálne a mohol som robiť všetko. Myslím si, že najväčšia výhoda je, že nemám strach z neplánovaného tehotenstva mojej partnerky. Už mám 51 rokov a neviem si predstaviť byť znovu otcom.”
Marek M.  

Otázky a odpovede

Vazektómia je trvalá antikoncepčná metóda pre mužov.

Vazektómia je vhodná pre mužov, ktorí už majú svoje reprodukčné obdobie dokončené, alebo inak povedané už majú deti a rozhodli sa už neplodiť ďalšie. Rozhodnúť sa pre sterilizáciu je zodpovedný krok, ku ktorému po zrelej úvahe pristupujú muži žijúci vo viacdetnom manželstve po dôkladnej porade s partnerkou.

Pre muža mladšieho ako 18 rokov a pre muža, ktorý plánuje rodinu. Pre mužov s poruchou zrážania krvi.

7 dní pred procedúrou je po porade s lekárom potrebné vysadiť alebo upraviť užívanie liekov, ktoré majú vplyv na zrážanlivosť krvi. Ak nejaké lieky užívate, informujte o nich 7 dní pred zákrokom lekára.

Deň pred zákrokom je vhodné si oholiť ochlpenie na miešku a v okolí genitálu.

Po výkone sa kontroluje u daného jedinca spermiogram 2-krát a až po 2 spermiogramoch s nulovým výskytom spermií je možné hovoriť o dokončenej sterilizácii. Presný rozpis kontrol po vazektómii Vám lekár oznámi pri vstupnej konzultácii.

Po zákroku nie je potrebná práceneschopnosť. Obvykle nie sú potrebné ani analgetiká.

Po zákroku je vhodné 2-3 dňové telesné šetrenie, hygiena kože genitálu a použitie antiseptickej masti na operačnú ranku. Kožné stehy sa rozpustia obvykle do 10-20 dní po zákroku.

Vazektómia skúsenosti / recenzie