Všetko o labioplastike

Autor článku
MUDr. Milan Gajdoš, MPH
Ktorý vykonal viac ako 5000 zákrokov

Plastika intímnych oblastí ženského tela sa stáva čoraz populárnejšou. Malá miera bolesti dokáže priviesť naspäť ženské sebavedomie a zároveň uľaviť od zdravotných komplikácií. Krása, omladenie a pohodlie – to sú tri základné ciele labioplastiky. Chcete sa o nej dozvedieť viac? Máme pre vás pripravené všetky dôležité informácie na jednom mieste.

Čo sa v článku dočítate?

Čo je labioplastika? Pre koho je labioplastika vhodná? Redukčná labioplastika laserom – Zmenšenie pyskov ohanbia Priebeh redukčnej labioplastiky Starostlivosť a hygiena po redukčnej labioplastike Aký je rozdiel pred a po redukčnej labioplastike? Cena redukčnej labioplastiky Augmentačná labioplastika kyselinou hyalurónovou – Zväčšenie a omladenie veľkých pyskov Priebeh a starostlivosť po augmentačnej labioplastike Aký je rozdiel pred a po augmentačnej labioplastike? Cena augmentačnej labioplastiky Prepláca labioplastiku poisťovňa? Skúsenosti s labioplastikou a recenzie

Čo je labioplastika?

Ženské pohlavné orgány sú po stranách chránené jemnými kožnými riasami – malými pyskami ohanbia, a následne prekryté mohutnejšími kožnými záhybmi vyplnenými tukom, teda veľkými pyskami ohanbia. Keďže ide o symetrický orgán, ako estetický problém je vnímané najmä to, ak je jedna strana väčšia ako druhá. Vzhľad ohanbia ovplyvňuje aj vek, kvôli vzniku vrások a zníženej elasticite, životný štýl, napríklad kvôli zmene množstva tuku v tele, alebo spôsob športovania – na tvar pyskov ohanbia môže výrazne vplývať napríklad bicyklovanie.

Pokiaľ dôjde k deformácii alebo k prirodzenému ochabnutiu či zväčšeniu vnútorných alebo vonkajších pyskov ohanbia, môže to mať negatívny vplyv na psychiku, sebavedomie ako aj sexuálny život žien. Jednoduchým riešením je labioplastika, teda chirurgická alebo injekčná úprava intímnych partií, ktorá cielene bojuje s konkrétnym problémom.

Labioplastiku delíme na dva druhy:

 • redukčná labioplastika – ide o zmenšenie vnútorných pyskov ohanbia. Ďalej sa delí na jednostrannú labioplastiku, teda úpravu jedného pysku ohanbia, ak je problémom asymetria pyskov ohanbia; a na obojstrannú labioplastiku, teda zmenšenie oboch vnútorných pyskov ohanbia.
 • augmentačná labioplastika – ide o zväčšovanie vonkajších pyskov ohanbia, pri ktorom dochádza k ich vypnutiu, vyhladeniu vrások a omladeniu.

Pre koho je labioplastika vhodná? 

Redukčná labioplastika malých pyskov ohanbia je vhodná pre:

 • ženy, ktoré majú priveľké pysky ohanbia,
 • ženy s asymetrickými alebo deformovanými pyskami ohanbia,
 • ženy, pre ktoré je veľkosť malých pyskov ohanbia psychickým problémom podrývajúcim ich sebavedomie a vplývajúcim aj na ich sexuálny život,
 • ženy, ktorým veľkosť malých pyskov ohanbia spôsobuje bolesť alebo nepríjemné pocity pri športovaní alebo pri sexuálnom styku.

Ak hovoríme o augmentačnej, teda zväčšujúcej labioplastike, je určená najmä pre:

 • ženy, ktoré po pôrode nie sú spokojné so vzhľadom vlastnej pošvy,
 • dámy, ktoré majú pocit ochabnutosti ohanbia a prekážajú im vrásky. Takýto zákrok im pomôže dosiahnuť celkové omladenie intímnych partií, ktoré v prvom rade zlepšuje sebavedomie, ale zároveň zlepšuje ich sexuálny život a odstraňuje pocit suchosti v oblasti genitálií. Je teda určená aj pre ženy, ktoré aj vo vyššom veku vedú aktívny sexuálny život,
 • ženy s nevýraznými, malými vonkajšími pyskami ohanbia,
 • ženy s asymetrickými alebo deformovanými veľkými pyskami ohanbia,
 • napokon je vhodná pre ženy, ktoré sú veľmi štíhle alebo výrazne schudli a stratili tak tuk aj v intímnej oblasti, teda majú pocit ochabnutosti.

Existujú však aj prípady, kedy labioplastika, či už augmentačná alebo redukčná, nie je odporúčaná. Takejto operácii by sa mali vyhnúť ženy, ktoré majú:

 • zápaly,
 • nádory,
 • genitálny herpes,
 • absolvovali rádioterapiu,
 • majú akékoľvek ochorenie genitálu,
 • majú alergiu na kyselinu hyalurónovú (v prípade augmentačnej labioplastiky).

Redukčná labioplastika – Zmenšenie pyskov ohanbia

Ide o plastiku vnútorných, niekedy nazývaných aj malých, pyskov ohanbia. Môže byť jednostranná, ak je zmenšená len jedna strana, alebo obojstranná, ak sú zmenšené obe strany. Aj keď v drvivej väčšine prípadov ide o estetický problém, niekedy môžu veľké vnútorné pysky ohanbia spôsobovať nepríjemnosti aj pri športovaní, hygiene a udržiavaní zdravia. Ich neustále dráždenie spodnou bielizňou môže viesť napríklad k zápalovým procesom.

Priebeh redukčnej labioplastiky

Pred operáciou je potrebné oholiť intímne partie a aspoň dva týždne neužívať lieky riediace krv. Chirurg presne označí (špeciálnou fixkou), ktoré časti budú odstránené a ešte pred operáciou to s klientkou prekonzultuje.

Zákrok prebieha často v úplnej narkóze. Trvá od 60 do 180 minút. Skalpelom je odstránené nadbytočné tkanivo. Rezy sú vedené tak, aby nenarušili jemné nervové zakončenia v okolí klitorisu, aby neboli viditeľné jazvy, ale zároveň bolo možné pevné šitie a modelovanie vnútorných pyskov ohanbia. Šicie materiály sú zvyčajne vstrebateľné.

Starostlivosť a hygiena po redukčnej labioplastike

Pokiaľ zákrok prebehol v lokálnej alebo celkovej anestézii, pacientka môže odísť v daný deň domov. Po zákroku je vhodné upravovanú oblasť chladiť. Následne je nevyhnutné dodržiavať pokojový režim, teda čo najviac oddychovať, ležať a čo najmenej sedieť a chodiť. Je nevyhnutné dodržiavať prísnu hygienu a operované miesto aj niekoľkokrát denne umývať jemným mydlom a sprchou, ideálne po každej návšteve toalety a následne natrieť Framykoinom alebo inou dezinfekčnou masťou. S hygienou môže pomôcť aj použitie intímnej vložky.  V operovanej oblasti sa môžu objavovať opuchy a konečný tvar je pozorovateľný po 6 týždňoch až 3 mesiacoch. Počas tohto obdobia sú potrebné kontroly u lekára sledujúceho hojenie rán. Samozrejmosťou je sexuálna abstinencia počas hojenia v trvaní 2-3 týždňov.

Aký je rozdiel pred a po redukčnej labioplastike?

Pred redukčnou labioplastikou je typické pretŕčanie malých pyskov ohanbia aj cez veľké pysky ohanbia. Môžu byť priveľké a visiace, alebo nariasené po oboch stranách. Špecifickým problémom je ich asymetria, kedy je jedna strana pyskov schovaná vnútri a druhá pretŕča smerom von. Po plastike je nadbytočné tkanivo natrvalo odstránené a vnútorné pysky sú zoštíhlené. Fotky pred a po labioplastike si môžete po prihlásení pozrieť tu: https://www.estheticon.sk/pred-po-obrazky/plasticka-operacia-stydkych-pyskov-labioplastika

Labioplastika - zmensenie malych pyskov
Pred a po labioplastike – zmenšení pyskov ohanbia

Cena redukčnej labioplastiky

Redukčná labioplastika je invazívnejšia ako augmentačná labioplastika, preto má žena možnosť absolvovať ju aj v celkovej anestézii. Podľa toho sa odvíja aj celková cena. Labioplastika v lokálnej anestézii vás vyjde lacnejšie ako v prípade celkovej anestézie. Aktuálny cenník redukčnej labioplastiky nájdete tu.

Augmentačná labioplastika kyselinou hyalurónovou – Zväčšenie a omladenie veľkých pyskov

Veľké pysky ohanbia sú tvorené prevažne pokožkou, na ktorú má vek rovnaký vplyv ako na pokožku celého tela. Ubúda v nej kolagén, stráca elasticitu a tvoria sa na nej vrásky. Riešenie tohto prevažne estetického problému je veľmi jednoduché – stačí aplikovať kyselinu hyalurónovú, ktorá zväčší objem, pridá elasticitu a hydratáciu, no najmä vyhladí vrásky.

Takáto úprava veľkých pyskov zlepšuje sexuálny život, zvyšuje sebavedomie ženy ako aj jej celkové psychické prežívanie, teda subjektívnu pohodu.

Priebeh a starostlivosť po augmentačnej labioplastike 

Pred samotným zákrokom je vhodné oholiť ochlpenie v oblasti genitálií. Prebieha v lokálnej anestéze, preto nie je potrebné obávať sa bolesti. Do tela sa podáva kyselina hyalurónová, ktorá je pre náš organizmus prirodzená a nachádza sa v pokožke, šľachách a chrupavkách. Naväzuje na seba molekuly vody, čím zväčšuje objem danej oblasti.

Zákrok trvá približne hodinu. Na miesta aplikácie kyseliny hyalurónovej je najskôr nanesený znecitlivujúci gél. Následne je injekčne podaná kyselina hyalurónová.

Po aplikácii kyseliny môže dôjsť k drobnému krvácaniu z miest vpichu, ktoré by malo do troch hodín zmiznúť. Zároveň vyprchá prípadný opuch alebo pocit znecitlivenia spôsobený gélom alebo analgetikami (liekmi proti bolesti).

Starostlivosť po zákroku je jednoduchá, postačí zvýšená hygiena a prípadná návšteva u lekára, pokiaľ ju odporúča. Nevyžaduje sa práceneschopnosť, hoci je vhodné, aby ste v deň zákroku iba oddychovali. Kvôli hojeniu je vhodná 7 dňová abstinencia od sexuálnych aktivít.

Aký je rozdiel pred a po augmentačnej labioplastike?

Pred augmentačnou plastikou veľkých pyskov ohanbia sa ženy stretávajú prevažne s dvoma problémami – priečnymi a pozdĺžnymi vráskami a odhalenou vagínou. Kyselina hyalurónová vyplní vrásky, vďaka čomu pôsobí ohanbie pružne, sviežo a mladistvo. Prispieva k tomu aj prekrytie vagíny pyskami.

Augmentacna labioplastika
Pred a po labioplastike

Cena augmentačnej labioplastiky

Cena plastiky pyskov ohanbia priamo úmerne závisí od množstva použitej látky. Zahŕňa všetky konzultácie, samotný zákrok a pooperačnú kontrolu. V prípade, že k želanému efektu je potrebné dodať tejto intímnej ženskej oblasti viac kyseliny hyalurónovej, je možné zákrok opakovať. Aktuálny cenník augmentačnej labioplastiky nájdete tu.

Augmentačná labioplastika

Pokožka celého tela vekom starne, stráca elasticitu a ochabuje. Vrásky sa objavujú aj na najintímnejších miestach nášho tela, teda v oblasti ženského ohanbia. Aj tejto časti te…

Prepláca labioplastiku poisťovňa? 

V prípade estetických zákrokov, ktoré nie sú spojené so závažným zhoršením fyzického (napríklad bolesti pri sedení, bolesti pri chôdzi, nemožnosť športovať, zápaly tvoriace sa kvôli zväčšeným pyskom ohanbia) alebo mentálneho zdravia (závažná depresia alebo úzkosť spôsobená negatívnym vnímaním svojho tela alebo sexuálne problémy) zvyčajne poisťovňa tieto zákroky neprepláca.

Skúsenosti s labioplastikou a recenzie

Estetická operácia intímnych partií u žien – teda labioplastika – je medzi ženami považovaná za pozitívnu skúsenosť. Ako hovoria v dostupných recenziách, zväčšené vnútorné pysky ohanbia  po pôrode a po ukončení dojčenia dokážu vážne znepríjemňovať každodenný život. Prirodzené pohyby ako je chôdza a sedenie, sa stávajú nepríjemným dráždením zväčšených pyskov, ktoré vedie k zápalom, k vlhkej sliznici a pocitom nepohodlia až bolesti. Preto redukčnú labioplastiku pokladajú za investíciu, ktorú rozhodne nebudú ľutovať.

Spokojnosť s priebehom zákroku je ovplyvnená aj skúsenosťami a osobnosťou chirurga, ktorý zákrok vykonáva. Niektorí sexuológovia sa obávajú zníženej citlivosti a vzrušivosti, ale skúsenosti žien po labioplastike hovoria skôr o opaku. Určitú úlohu v tom určite zohráva aj zvýšené sebavedomie, ktoré u žien podporuje sexuálny apetít.

Pacientky sa delia aj o skúsenosti s priebehom zákroku, pričom zhodne tvrdia, že necítili žiadnu bolesť. Keďže ide o citlivé miesta, niektoré uvádzajú pocit tlaku alebo jemné pichnutia pri aplikácií lokálnej anestézy. Po operácii nenastanú komplikácie, pokiaľ je dodržiavaná dôsledná hygiena.

Rozdiel vo vzhľade genitálnej oblasti si všimli ihneď, ak išlo o redukčnú labioplastiku, tak približne po troch týždňoch. Viac konkrétnych recenzií priamo na našu kliniku môžete nájsť tu: https://www.estheticon.sk/chirurgovia/mudr-milan-gajdos-mph-gajdos#review