Existuje dočasná vazektómia ?

Autor článku
MUDr. Milan Gajdoš, MPH
Ktorý vykonal viac ako 5000 zákrokov

EXISTUJE DOČASNÁ VAZEKTÓMIA? 

S pojmom vazektómia sa v urologickej ordinácii stretávame pomerne často. Vazektómia predstavuje chirurgický zákrok, pri ktorom dochádza k odstráneniu časti semenovodu. Vzhľadom na to, že mužská antikoncepcia vo forme liečiv neexistuje, je práve vazektómia považovaná za formu antikoncepcie pre mužov. Jej cieľom je zabrániť otehotneniu, preto sa po jej výkone muž stáva trvalo neplodným a je takmer nemožné zvrátiť jej výsledok. 

existuje docasna vazektomia

Ako prebieha vazektómia? Čo je dočasná vazektómia? Je dočasná vazektómia naozaj účinná ?

Vazektómia je vyhľadávaná najmä preto, že poskytuje väčšiu formu istoty pred neželaným otehotnením, ako použitie kondómu, ktoré je v mnohých prípadoch rizikové. Zároveň sa páni nemusia obávať ani straty erekcie. Ejakulátu bude len o ⅓ menej, čo v bežnom živote ani nezaznamenáte. Jediný a podstatný rozdiel bude v tom, že v ejakuláte nebude žiadna spermia. 

Ako prebieha vazektómia? 

Vazektómia prebieha dvomi spôsobmi – v celkovej alebo lokálnej anestézii. Lokálna anestézia je využívaná častejšie, pretože je celkovo jednoduchšie prevediteľná a zároveň nie je potrebné počítať s rizikami, ktoré predstavuje celková anestézia.

Prvým krokom sú úvodné konzultácie (vazektómia sa dnes vykonáva zo zdravotných i osobných dôvodov). Po prevedení všetkých vyšetrení je na rade zákrok, ktorý trvá približne 20 minút. Minimálne 24 hodín pred zákrokom nesmie pacient konzumovať alkoholické nápoje. Pri zákroku je znecitlivená oblasť semenovodu, následne sú vypreparované približne 2 centimetre semenovodu, dochádza k zauzleniu, ich preťatiu a následnému zašitiu rany. 

Po zákroku sa odporúča pokoj a nosenie priliehavej spodnej bielizne. Mierny opuch je po výkone zákroku bežný. Sexuálny život je možné obnoviť po 4 dňoch, ale až do doby potvrdenia úspešnosti zákroku sa odporúča používať ochranu. 

Vazektomia (sterilizacia) Vazektómia

Vazektómia je trvalá mužská antikoncepcia, rozhodujú sa pre ňu väčšinou muži, ktorý už majú deti a neplánujú mať ďalšie.

Čo je dočasná vazektómia? 

Vzhľadom na to, že vazektómia predstavuje trvalé riešenie pre mužov, je tu obrovský priestor pre nerozhodnosť. Riešenie môže predstavovať dočasná vazektómia. Kým pri bežnej vazektómii dochádza k trvalému prerušeniu semenovodov, pri dočasnej sú na semenovody umiestnené špeciálne klipy, ktoré zabránia v ich priechodnosti. 

Je dočasná vazektómia naozaj účinná ?

Dočasná vazektómia je popisovaná ako riešenie pre nerozhodných mužov, ale je to naozaj tak? Je stále rovnako účinná ako trvalá vazektómia? Pravdou je, že dočasná vazektómia je spojená s niekoľkými rizikami, o ktorých by ste mali vedieť. Prvým problémom môže byť, že klip nie je dostatočne upevnený na semenovode a prepustí aspoň malý počet spermií. Na nechcené počatie však stačí i tento počet.

Druhý problém, ktorý môže pri dočasnej vazektómii a použití klipov nastať je, že klip zaškrtí krvné vlásočnice, ktoré zásobujú semenníky kyslíkom a živinami. V tomto prípade dochádza k postupnému odumretiu tkaniva, ktoré je nevratné. Dočasná vazektómia je rizikovým zákrokom a preto ju nevykonávame. 

je docasna vazektomia naozaj ucinna

Vazektómia je vhodná pre mužov, ktorí už deti majú a rozhodli sa nemať ďalšie. Existuje možnosť opäť spriechodniť semenovod i po trvalej vazektómii. Naše pracovisko túto operáciu vykonáva. Mikrochirurgická reverzia vazektómie je náročná operácia vyžadujúca celkovú anestéziu, ktorá trvá obvykle 90-120 minút. Ďalšou možnosťou pre mužov, ktorí sa rozhodli mať deti po vazektomii je umelé oplodnenie partnerky spermiami získanými odsatím semennej tekutiny z nadsemenníka alebo priamo semenníka / metóda MESA alebo TESA /.