Liečba Peyronieho choroby (induratio penis plastica) ESWT kombinovanou technológiou – NOVINKA ! / Bratislava / Piešťany

Rieši problémy:
Charakteristika

Zatvrdnutie a zakrivenie penisu , alebo Induratio penis plastica alebo Peyronieho choroba je lokalizované ochorenie penisu, pri ktorom vzniká zápalové ložisko obalov toporivých telies penisu. V prvých fázach ochorenia je sprevádzané bolesťou penisu v mieste vznikajúceho plaku . Plak  (ložisko lokalizovaného zápalu) postupne tvrdne a ukladajú sa do neho aj kalcifikáty. Toto ochorenie ak sa nelieči môže viesť k zakriveniu penisu alebo iným deformáciám, k poruche erekcie a nezriedka k neschopnosti súložiť.

Dôležité je vedieť, že čím skôr sa liečba začne , tým je úspešnejšia. Ochorenie sa obvykle dá zastaviť a zabrániť tak deformácii penisu a bolestiam. Pri bolesti penisu alebo hmatnom zatvrdnutí neváhajte a objednajte sa na vyšetrenie čím skôr, predídete tak deformáciám penisu, bolestiam a impotencii. Pokročilé formy s výraznými deformitami penisu je treba liečiť operačne. Operačná liečba je ale zaťažená vysokým rizikom následnej impotencie (straty erekcie) v dôsledku možného poškodenia nervov a ciev penisu.
Naše pracovisko používa v liečbe kombináciu metód – fokusovanú rázovú vlnu ESWT a intraléziovú injekčnú liečbu látkami ovplyvňujúcimi zápal a/alebo enzýmami. V prípade ESWT ide o neinvazívnu a nebolestivú liečbu, v prípade injekčnej liečby  metódu bez rizika poškodenia erekcie. V prípade ťažkých foriem s výraznými deformitami penisu vykonávame aj chirurgickú liečbu.

 

Otázky a odpovede

Peyronieho choroba, Induratio penis plastica, zakrivenie penisu, bolesti penisu, tuhnutie penisu, hmatné zatvrdliny penisu, bolestivá erekcia.

Mužov s Peyronieho chorobou, mužov s induratio penis plastica, mužov so zakrivením penisu, mužov s bolesťami penisu.

Mužov s poruchami zrážania krvi.

7 dní pred procedúrou je po porade s lekárom potrebné vysadiť alebo upraviť užívanie liekov, ktoré majú vplyv na zrážanlivosť krvi. Ak nejaké lieky užívate, informujte o nich 7 dní pred zákrokom lekára.

Deň pred zákrokom je vhodné si oholiť ochlpenie v okolí genitálu.

Po aplikácii ESWT bolesti v penise nebývajú. Po aplikácii intraléziovej injekcie možno obvykle 5 minút pociťovať mierne bolesti v penise a mierne krvné podliatiny. Po liečbe dochádza k zastaveniu ochorenia a vymiznutiu bolestí u všetkých pacientov. V prípade včasnej aplikácie kombinovanej liečby / obvykle do 3 mesiacov od začiatku príznakov / dôjde k úplnému vymiznutiu zatvrdlín, bolestí a zakrivenia penisu. Aj v prípade, že pacient príde na liečbu neskôr ako 3 mesiace od začiatku príznakov dochádza k zastaveniu progresie ochorenia, vymiznutiu bolestí a obnove schopnosti súložiť. Pri neskorom začiatku liečby ale obvykle nedôjde k úplnému ale iba k čiastočnému vymiznutiu alebo zmenšeniu zatvrdlín, čo ale obvykle postačuje k možnosti ďalej viesť primeraný sexuálny život.

Liečba Peyronieho choroby skúsenosti / recenzie