Bolesti penisu

Zápal predkožky

Zápal predkožky môže byť akútny (krátkotrvajúci) alebo chronický (dlhodobý). Príčinou akútneho zápalu predkožky bývajú najčastejšie nedostatočná hygiena, nechránený pohlavný styk, alebo cukrovka. V prípade, že zápal dlhodobo pretrváva, alebo sa opakuje môže sa vyvinúť chronický zápal predkožky, pri ktorom dochádza k zjazveniu predkožky aj k jej zhrubnutiu. Drobné jazvy a ragády predkožky sa časom retrahujú a vzniká zúženie predkožky, čiže fimóza.

Čašté sú zápaly predkožky u chlapcov, ktorý majú zúženú predkožku alebo fimózu.

Balanitída (balanopostitida, balanitis)

Balanitída je kvasinková infekcia alebo bakteriálna infekcia ktorá sa tvorí na žaludi penisu a je vyvolaná najčastejšie kvasinkou Candida albicans, v prípade kvasinkovej balanitídy, alebo rôznymi baktériami v prípade bakteriálnej balanitídy.

Aké sú príčniny vzniku balanitídy ?

 • Pohlavný styk – pri pohlavnom styku môže dôjsť k prenosu kvasiniek alebo baktérií na muža. Muž sa stáva nosičom, u ktorého sa nemusia prejaviť príznaky mykózy avšak nakazí svoju sexuálnu partnerku.
 • Hygiena – nízky hygienický štandard
 • Strava – z hľadiska stravy sa mykóza zväčša vyskytuje u mužov, ktorý majú nadmerný príjem cukrov v strave, alebo u diabetikov.

Aké sú príznaky vzniku balanitídy ?

 • zvýšenie teploty
 • opuch, bolesť a začervenanie žaluďa – balanopostitída
 • problémy s močením
 • rozšírenie začervenania na celý žaluď
 • svrbenie a pálenie žaluďa – balanitída
 • hnisavý sekrét

Ak sa balanitída nelieči včas, môže dôjsť k tvorbe jaziev na predkožke penisu , k vzniku ragád a následnému zúženiu predkožky. Balanitída vzniká taktiež pri fimóze, kedy muž nie je schopný si pretiahnuť predkožku cez žaluď a umývať si predkožkový vak a žaluď. 

Pri liečbe chronickej balanitídy sa odporúča vykonať obriezka – kedy je odstránená predkožka. U mužov ktorí podstúpili obriezku sa balanitída nevyskytuje.

Peyronieho choroba (Induratio penis plastica)

PEYRONIEHO CHOROBA alebo IPP (Induratio penis plastica) je lokalizované ochorenie penisu, pri ktorom vzniká zápalové ložisko obalov toporivých telies penisu. V prvých fázach ochorenia je sprevádzané bolesťou penisu v mieste vznikajúceho plaku . Plak (ložisko lokalizovaného zápalu) postupne tvrdne a ukladajú sa do neho aj kalcifikáty. Toto ochorenie, ak sa nelieči, môže viesť k zakriveniu penisu alebo iným deformáciám, poruche erekcie a nezriedka k neschopnosti súložiť.

Dôležité je vedieť, že čím skôr sa liečba začne , tým je úspešnejšia, pretože ochorenie sa obvykle dá zastaviť a zabrániť tak deformácii penisu a bolestiam. Pri bolesti penisu, hmatnom zatvrdnutí neváhajte a objednajte sa na vyšetrenie čím skôr, predídete tak deformáciám penisu, bolestiam a impotencii. Pokročilé formy s výraznými deformitami penisu je treba liečiť operačne.

Naše pracovisko používa v liečbe začínajúcich a ľahších foriem kombináciu metód – ultrazvukovú rázovú vlnu ESWT a injekčnú liečbu látkami ovplyvňujúcimi zápal alebo enzýmami. V prípade ťažkých foriem s výraznými deformitami penisuje obvykle potrebná chirurgická liečba.

Objednajte sa na konzultáciu

PRACOVISKO Bratislava

PRACOVISKO piešťany

Kontaktujte nás

  Po vypísaní formuláru Vás bude kontaktovať naša recepcia.

  *Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA. Ochrana súkromia a zmluvné podmienky