Problémy s močením

Hyperaktívny močový mechúr

Naše pracovisko je špičkovo vybavené na liečbu a diagnostiku syndrómu dráždivého (hyperaktívneho)  močového mechúra.

Chodíte často močiť ?

Trápi Vás nočné močenie ?

Močíte malé porcie moču ?

Máte silné nutkanie na močenie ?

Trápia Vám bolesti v podbrušku ?

Dráždivý močový mechúr je ochorením žien i mužov, ktoré býva mylne diagnostikované ako časté zápaly močových ciest. Následne zbytočne liečené opakovane antibiotikami. Niekoho postihuje časté močenie a nutkanie na močenie, iný má skôr bolesti v podbrušku. Vrcholným štádiom ochorenia je únik moču spojený s nutkaním na močenie. Naše pracovisko poskytuje komplexný program diagnostiky a liečby tohoto ochorenia. Diagnostika spočíva v dôslednej anamnéze spojenej s vyplnením mikčného denníka, vyšetrením moču, ultrasonografickým a prípadne aj cystoskopickým vyšetrením. Liečba je multimodálna, zahŕňa nielen liečbu modernými liekmi ale aj tréning svalov panvového dna na unikátnej elektomagnetickej stoličke EMSELLA, ktorú vlastníme ako jediné pracovisko na Slovensku. Počas liečby na našom modernom prístroji precítite svoje panvové dno a močový mechúr a aktiváciou vlastných svalov a nervového systému spoločne obnovíme normálne močenie a schopnosť udržať moč.

Prostatitída

Chronická prostatitída je príčinou bolestí panvového dna, obtiaží s močením , niekedy je doprevádzaná aj zvýšenou telesnou teplotou a problémami v sexuálnom živote. Nie je ochorením len starších mužov ale aj mladších vekových skupín.
Existuje viacej foriem prostatitídy : 1. Akútna bakteriálna prostatitída. Je vyvolaná baktériami a prejavuje sa akútnymi príznakmi: Zimnica a horúčka, bolesť spodnej časti chrbta, podbrušia, hrádze, pálenie pri močení až neschopnosť sa vymočiť. 2. Chronická bakteriálna prostatitída je tiež vyvolaná baktériami, ale má zdĺhavý priebeh. Jej príznakmi sú bolesti v podbrušku a hrádze, občasné pálenie pri močení, nechuť do sexu a nezriedka aj porucha erekcie. 3.Syndróm chronických panvových bolestí je najčastejšou formou prostatitídy. Má zdĺhavý priebeh, ale bez prítomnosti infekcie. Môže byť zápalová alebo nezápalová. Prejavuje sa podobne ako chronická bakteriálna prostatitída : Bolesti na hrádzi, v semenníkoch, v pohlavnom úde a v oblasti močového mechúra, bolesti pri močení a ejakulácii. Ochorenie má obdobia zlepšenia a zhoršenia. 4. Asymptomatická zápalová prostatitída je bezpríznakové ochorenie, ktoré sa náhodne zistí pri urologickom vyšetrení, alebo pri biopsii prostaty.

Diagnostika prostatitídy spočíva v dôkladnej anamnéze, vyšetrení moču, exprimátu prostaty, ejakulátu, pohmatovom vyšetrení prostaty a ultrasonografickom vyšetrení.

Liečba prostatitídy spočíva v aplikácii antibiotík / v prípade bakteriálnej prostatitídy / , nesteroidných analgetík, alfablokátorov, fytopreparátov, antimuskariník a aplikácii tepla. Vysoko účinnou metódou liečby chronickej prostatitídy je ESWT / liečba rázovou vlnou / . Chronická prostatitída a syndróm chronických panvových bolestí sú optimálne indikácie na liečbu rázovou vlnou. Metóda ESWT spočíva v aplikácii mimotelových rázových vĺn na kalcifikované jazvy prostaty, na ktoré adherujú baktérie. Účinkom rázovej vlny dochádza k deštrukcii kalcifikátov, ktoré sú fagocytovateľné leukocytmi a následne ľahšie eliminované vlastným imunitným systémom. Liečba je ambulantná, nevyžaduje hospitalizáciu. Pacient u nás absolvuje sériu minimálne 4 sedení , 1-krát za jeden až 2 týždne.

Balanitída (balanopostitida, balanitis)

Balanitída je kvasinková infekcia alebo bakteriálna infekcia ktorá sa tvorí na žaludi penisu a je vyvolaná najčastejšie kvasinkou Candida albicans, v prípade kvasinkovej balanitídy, alebo rôznymi baktériami v prípade bakteriálnej balanitídy.

Aké sú príčniny vzniku balanitídy ?

  • Pohlavný styk – pri pohlavnom styku môže dôjsť k prenosu kvasiniek alebo baktérií na muža. Muž sa stáva nosičom, u ktorého sa nemusia prejaviť príznaky mykózy avšak nakazí svoju sexuálnu partnerku.
  • Hygiena – nízky hygienický štandard
  • Strava – z hľadiska stravy sa mykóza zväčša vyskytuje u mužov, ktorý majú nadmerný príjem cukrov v strave, alebo u diabetikov.

Aké sú príznaky vzniku balanitídy ?

  • zvýšenie teploty
  • opuch, bolesť a začervenanie žaluďa – balanopostitída
  • problémy s močením
  • rozšírenie začervenania na celý žaluď
  • svrbenie a pálenie žaluďa – balanitída
  • hnisavý sekrét

Ak sa balanitída nelieči včas, môže dôjsť k tvorbe jaziev na predkožke penisu , k vzniku ragád a následnému zúženiu predkožky. Balanitída vzniká taktiež pri fimóze, kedy muž nie je schopný si pretiahnuť predkožku cez žaluď a umývať si predkožkový vak a žaluď. 

Pri liečbe chronickej balanitídy sa odporúča vykonať obriezka – kedy je odstránená predkožka. U mužov ktorí podstúpili obriezku sa balanitída nevyskytuje.

Únik moču u žien

Pri diagnostike úniku moču u žien je potrebné v prvom rade vykonať správnu diagnostiku typu a stupňa inkontinencie. Následne možno navrhnúť účinnú liečbu. Pri analýze liečebných možností je treba vziať do úvahy nielen vek pacientky,limity vyplývajúceho zo zdravotného stavu jednotlivca, ale aj priania pacientky. Naše pracoviská po vykonaní dôslednej diagnostiky ponúkajú neinvazívne, miniinvazívne a aj operačné metódy liečby. Pokúsime sa vždy s našou pacientkou nájsť pre ňu optimálne a čo najmenej nepríjemné riešenia.

Objednajte sa na konzultáciu

PRACOVISKO Bratislava

PRACOVISKO piešťany

Kontaktujte nás

    Po vypísaní formuláru Vás bude kontaktovať naša recepcia.

    *Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA. Ochrana súkromia a zmluvné podmienky