Priebeh vazektómie

Charakteristika

Ako prebieha vazektómia ?

Zákrok nie je časovo náročný a nie je dokonca bolestivý pokiaľ nepríde k zápalu nesprávnym dodržaním pooperačnej hygieny.  Vazektómia je vykonávaná na našej klinike kvalifikovaným doktorom MUDr. Milanom Gajdošom, MPH s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti urológie a estetickej medicíny.  
  • Doktor vydenzifikuje miešok a okolie
  • Potom celú oblasť umŕtvi lokálnym anestetikom. Niekomu stačí jeden vpich na každú stranu, niekto potrebuje viac. Bolesť je možné porovnať k uštipnutiu nechtom. Pre citlivých ľudí je možnosť celkovej anestézie.
  • Pri zákroku lekár najskôr identifikuje semenovod v miešku. Semenovod následne uchopí špeciálnymi inštrumentami spolu s kožou. 
  • Potom kožu prepichne – rana je veľká asi 4-5 mm
  • Semenovod vytiahne von a následne izoluje klieštikmi 
  • Potom ho podviaže na obidvoch stranách a  malú časť semenovodu odreže
  • Oba konce semenovodu podviaže 
  • Semenovod chirurg vloží späť do mieška a ranu zašije
  • Rovnaký postup sa opakuje aj pri druhom semenovode
  • Po operácii ošetríme ranu antibiotickou masťou a prikryjeme sterilnou gázou a prelepíme. Ak je všetko v poriadku - operácia prebehla úspešne môžete ísť domov a regenerovať.
   

Otázky a odpovede

Vazektómia je trvalá antikoncepčná metóda pre mužov.

Vazektómia je vhodná pre mužov, ktorí už majú svoje reprodukčné obdobie dokončené, alebo inak povedané už majú deti a rozhodli sa už neplodiť ďalšie. Rozhodnúť sa pre sterilizáciu je zodpovedný krok, ku ktorému po zrelej úvahe pristupujú muži žijúci vo viacdetnom manželstve po dôkladnej porade s partnerkou.

Pre muža mladšieho ako 18 rokov a pre muža, ktorý plánuje rodinu. Pre mužov s poruchou zrážania krvi.

7 dní pred procedúrou je po porade s lekárom potrebné vysadiť alebo upraviť užívanie liekov, ktoré majú vplyv na zrážanlivosť krvi. Ak nejaké lieky užívate, informujte o nich 7 dní pred zákrokom lekára.

Deň pred zákrokom je vhodné si oholiť ochlpenie na miešku a v okolí genitálu.

Po výkone sa kontroluje u daného jedinca spermiogram 2-krát a až po 2 spermiogramoch s nulovým výskytom spermií je možné hovoriť o dokončenej sterilizácii. Presný rozpis kontrol po vazektómii Vám lekár oznámi pri vstupnej konzultácii.

Po zákroku nie je potrebná práceneschopnosť. Obvykle nie sú potrebné ani analgetiká.

Po zákroku je vhodné 2-3 dňové telesné šetrenie, hygiena kože genitálu a použitie antiseptickej masti na operačnú ranku. Kožné stehy sa rozpustia obvykle do 10-20 dní po zákroku.

Vazektómia skúsenosti / recenzie