Plastika penisu – aké máte možnosti?

Autor článku
MUDr. Milan Gajdoš, MPH
Ktorý vykonal viac ako 5000 zákrokov

Keď si ľahneme na operačný stôl kvôli najintímnejším partiám nášho tela, zvyčajne na to máme veľmi dobrý dôvod. V prípade operácie penisu môže ísť o zdravotné komplikácie, neuspokojivý sexuálny život alebo estetické dôvody. Plastika penisu teda nemusí byť iba otázkou estetickej chirurgie. Aké sú vaše možnosti?

Zväčšenie penisu Vonkajší vzhľad penisu – Obriezka a operácia uzdičky penisu Vyrovnanie krivého penisu – Peyronieho choroba Implantácia semenníka

Zväčšenie penisu

Ak si máte predstaviť plastickú operáciu, zrejme vám ako prvé napadne zväčšovanie niektorej časti tela. Aj v prípade zväčšenia penisu ide najmä o estetický zákrok, ktorý má priaznivý vplyv na psychiku človeka. Zvýšené sebavedomie sa pritom neodrazí iba na menšom počte depresívnych myšlienok, ale aj na zlepšenom sexuálnom živote a ochote nadviazať intímny vzťah, ktorý má potenciál obohatiť život človeka. V oblasti plastiky penisu existujú dve hlavné formy jeho zväčšenia – chirurgická a injekčná.

Malý penis - zväčšenie penisu

Chirurgické zväčšenie penisu

Chirurgické zväčšenie penisu prebieha v celkovej anestéze. Spočíva v miernom nadrezaní väziva spájajúceho penis s bedrovou kosťou (s panvou, alebo s lonovou kosťou). V mnohých prípadoch sú zároveň do penisu vkladané implantáty, ktoré zväčšujú jeho obvod, čiže hrúbku, aby celkovo pôsobil dlhší a mohutnejší. Oproti zväčšovaniu pomocou kyseliny hyalúronovej má chirurgický zákrok niekoľko nevýhod. Doba zotavenia je dlhšia a zahŕňa použitie závaží a masáže penisu. Ak sú do penisu vkladané aj implantáty, istý čas sa môžu mierne pohybovať a presúvať.

Zväčšenie penisu kyselinou hyalurónovou

Pri použití kyseliny hyalurónovej je využívaná lokálna anestéza a následne je injekčne aplikovaná látka a plastický chirurg vykonáva modeláciu penisu. Kyselina je do penisu vstrekovaná pomocou ihly alebo kanyly.

Doba rekonvalescencie je kratšia, ide o rýchle zväčšenie hrúbky penisu. Ako pri všetkých zákrokoch využívajúcich túto kyselinu, efekt časom vyprchá, pretože sa kyselina vstrebe do organizmu. Bude sa však vstrebávať rovnomerne a nevytvorí na penise neestetické hrčky. Tento zákrok je v rámci zväčšovania penisu najbezpečnejší, najrýchlejší a zároveň najmenej bolestivý. Efekt je viditeľný ihneď a pri opakovanej aplikácii môže pretrvávať aj desaťročia.

Zväčšenie penisu kyselinou hyalurónovou

Na našom pracovisku vykonávame bezpečné zväčšenie penisu pomocou kyseliny hyalurónovej. Pacient si môže zvoliť množstvo aplikovanej látky, pričom platí, čím viac kyseliny hyalurónovej, tým väčšie zväčšenie penisu. Aplikáciu látky vykonáva lekár s viac ako 20 ročnou praxou v oblasti intímnych partií.

Zväčšenie penisu pomocou vlastného tuku

Nevynecháme ani poslednú možnosť, ktorá je však menej spoľahlivá a jej výsledky sú veľmi nestabilné. Penis môže pôsobiť hrubšie aj keď ho plastický chirurg vytvaruje pomocou vlastného tuku klienta. Najskôr je liposukciou odobratý tuk zo stehien, panvy alebo brucha muža a následne je ihlou vstreknutý do penisu. Táto metóda je najmenej spoľahlivá, pretože tuk sa vstrebáva nekontrolovateľne a tak už o pár týždňov môže byť na niektorých miestach vstrebaný a na iných tvoriť neestetické deformácie.

Je naozaj veľkosť penisu dôležitá?

Vonkajší vzhľad penisu – Obriezka a operácia uzdičky penisu

Pri úprave vonkajšieho vzhľadu penisu sa lekári zameriavajú najmä na obriezku, nazývanú aj cirkumcízia, a na operáciu krátkej uzdičky penisu.

Obriezka penisu

Ide o odstránenie predkožky penisu z rôznych dôvodov: najčastejšie sa hovorí o náboženských alebo estetických obriezkach. Za odstránenie predkožky sú zodpovedné aj ochorenia ako je príliš zúžená predkožka, tzv. fimóza, ktorá komplikuje hygienu i sexuálny život a môže spôsobovať bolesti.

Zoznámte sa s najčastejšími rizikami obriezky

Pri nedostatočnej hygiene spôsobenej nemožnosťou pretiahnuť predkožku cez žaluď penisu hrozia tiež bradavice, zápaly a množenie baktérií na penise. Výhody obrezaného penisu sú teda jednoznačné – zlepšená hygiena, zlepšený sexuálny život, menej ochorení spôsobených nečistotami. Ako však prebieha?

Ako prebieha obriezka? Priebeh obriezky krok po kroku

V súčasnej medicíne je priebeh obriezky u mužov bezbolestný, v úplnej alebo lokálnej narkóze. Trvá 20-30 minút, počas ktorých je špeciálnymi nožnicami alebo skalpelom odstránená predkožka a rana je zašitá niekoľkými stehmi. Po niekoľkých hodinách môže pacient odísť domov, avšak nemal by šoférovať a musí dodržiavať pokojový režim.

Obriezka (cirkumcizia) - muza/chlapca Mužská obriezka

Obriezka je najčastejšie vykonávaná operácia vo svete. Na našom pracovisku ju vykonávame bezbolestne. Používame najmodernejšie lokálne anestetiká a výlučne samovstrebávací šicí materiál

Obriezka chlapcov Obriezka chlapcov v celkovej anestézii

Obriezku chlapcov v celkovej anestéze najčastejšie vykonávame zo zdravotných dôvodov. Ďalšími dôvodmi na obriezku sú aj opakované zápaly predkožky. Obriezka u chlapcov umožní primeraný a nerušený vývoj penisu a žaluďa u dospievajúceho muža.

Preťatie krátkej uzdičky penisu – frenulotómia

Operácia krátkej uzdičky penisu je jednou z najčastejšie vykonávaných drobných operácií mužských pohlavných orgánov. Odborne nazývaná frenulotómia spočíva v preťatí uzdičky, ktorá môže spôsobovať bolesť, byť natrhnutá, alebo viesť k predčasnej ejakulácii.

Plastika uzdičky penisu je určená pre mužov, ktorí majú krátku uzdičku penisu, majú ju natrhnutú, alebo, ako bolo vyššie spomenuté, trápi ich predčasná ejakulácia. Po zákroku, ktorý je vykonávaný v lokálnej (ale na vyžiadanie aj v celkovej) anestéze, nie je potrebná žiadna dlhodobá rekonvalescencia, iba 14 dňová sexuálna abstinencia a dodržiavanie prísnej hygieny. Hlavné výhody tohto zákroku spočívajú v zlepšení sexuálneho života muža, v odstránení prípadnej bolesti a znížení rizika bolestivého pretrhnutia uzdičky.

Frenuloplastika / preťatie krátkej uzdičky penisu

Preťatie krátkej uzdičky penisu (frenulotómia) je jednou z najčastejšie vykonávaných drobných operácií. Na našom pracovisku ju vykonávame bezbolestne, pričom používame najmodernejšie lokálne anestetiká…

pretatie kratkej uzdicky penisu Preťatie krátkej uzdičky penisu u chlapcov

Preťatie krátkej uzdičky penisu (frenulotómia) je jednou z najčastejšie vykonávaných drobných operácií. U detí od 3 rokov a mladistvých do 18 rokov ju vykonávame v celkovej anestézii. Táto zabezpečí bez…

Vyrovnanie krivého penisu – Peyronieho choroba

Penis môže byť zakrivený dopredu, dozadu, ale najčastejšie doprava alebo doľava. Krivý penis pritom nepredstavuje len estetický problém, ale často aj bolestivý pohlavný styk, či už pre partnerku, alebo pre samotného muža. Príčiny ohnutého penisu sú zvyčajne vrodené anomálie, napríklad chybné vyústenie močovej trubice, ale aj rôzne zápaly. Ak ste si doteraz mysleli, že existujú rovné a zakrivené penisy a všetky sú „normálne“, neľakajte sa. Zakrivenie je problematické ak je väčšie ako 30 stupňov. Aj pri väčšom zakrivení penisu nie je ohrozené zdravie alebo schopnosť rozmnožovať sa, ide iba o to, že sexuálny styk je kvôli takémuto obmedzeniu veľmi nepríjemný.

Zakrivený penis– Peyronieho choroba

Za krivý penis je, najmä v strednom a seniorskom veku, zodpovedná aj tzv. Peyronieho choroba. Spôsobujú ju opakované malé zápaly vznikajúce v podobe výronov a drobných rán pri styku alebo pri užívaní tabliet na podporu erekcie. Tieto zranenia sa hoja v zápalovom procese a vytvárajú v obale penisu tzv. plak, ktorý postupne tvrdne, teda kalcifikuje a pritom dochádza k deformácii penisu. Napokon môže penis bolieť alebo úplne stvrdnúť v určitom zakrivení. Pokiaľ je liečba začatá včas, je možné zachovať plnú funkčnosť penisu. Vykonáva sa nasledujúcimi metódami:

Peyronieho choroba Liečba Peyronieho choroby

Zatvrdnutie a zakrivenie penisu , alebo Induratio penis plastica alebo Peyronieho choroba je lokalizované ochorenie penisu, pri ktorom vzniká zápalové ložisko obalov toporivých te…

Liečba krivého penisu rázovými vlnami 

Bezbolestná neinvazívna metóda. Takpovediac „rozbíja“ stvrdnuté časti penisu, teda plak a kalcifikáty, ktoré vznikajú po zápale penisu.

Injekčná liečba zakriveného penisu 

Bolesť je spojená iba so samotným vpichnutím. Do penisu sú vstreknuté látky liečiace zápaly a/alebo enzýmy. Nepoškodzuje nervy a cievy, preto je zachovaná erekcia penisu.

Chirurgické vyrovnanie penisu 

Podstupuje sa len v prípade najvážnejších deformácií penisu. Pri tomto zákroku môže dôjsť k poškodeniu nervov alebo ciev a tým aj k narušeniu erekcie penisu a k prípadnej impotencii.

Implantácia semenníka

Za stratu semenníka zvyčajne môžu onkologické ochorenia, úrazy alebo vrodené poruchy vývoja. Jeho absencia je psychicky náročná a môže byť spojená s traumou. Preto je vhodné uvažovať o operácii semenníka a implantácii špeciálnej protézy.

Implantácia testikulárnej protézy prebieha v celkovej anestézii, preto sa nemusíte obávať bolesti. Protéza má ovoidný tvar a je vyrobená zo silikónu. Implantuje sa cez drobný rez v triesle. Po operácii môže pacient hneď odísť domov. Ďalšia starostlivosť zahŕňa iba ošetrovanie reznej rany, dodržiavanie prísnej hygieny, preväzovanie a natieranie masťou kvôli predchádzaniu infekcii. Zároveň je potrebné sledovať polohu implantátu a čo najviac relaxovať.

Implantácia protézy semenníka

Akákoľvek strata semenníka alebo jeho absencia v dôsledku poruchy vývoja môže byť psychicky traumatizujúcim faktorom v živote muža. Riešením je implantácia protézy semenníka. …